Alternativní medicína, zdravý životní styl, ezoterika

AKUPUNKTURA v léčbě BOLESTI

 

 

V diagnostice i léčbě tradiční čínskou medicínou platí pravidlo - „tam kde je neprůchodnost, vzniká bolest“. Nemyslí se tím jen neprůchodnost krevní, ale také energetická. Při svalové dysbalanci, projevující se svalovým stažením, životní čchi (energie) a krev neproudí plynule, výživa není přiváděná ke tkáni a buňce a odpadní látky nejsou odplavované - vzniká bolest.

 

Stejná situace vzniká když dojde k vnějšímu poranění svalu, šlachy, kosti...při vytvoření srůstů po operaci, nahromadění krve v mozku při migréně, zánětu...

Funkcí jehliček užívaných při akupunktuře a dalších metod tradiční čínské medicíny(TČM) - baňkování, moxace, čínských a akupresurních masáží je zprůchodnit a rozpohybovat tok energie a krve v postižených místech. Neděje se tak jen mechanickým drážděním postižené tkáně a nervových zakončení v ní, veliký vliv má také energie toho, kdo léčbu provádí. Terapeut může pacientovi svou energií nejen ulevit, ale také přitížit...Nejedná se ale o pocit příjemné únavy a uvolnění po akupunktuře nebo masáži. Proto dejte na své pocity.

Speciální místo v léčbě bolesti si jistě zaslouží ušní akupunktura - aurikuloterapie. Jehličky se aplikují do míst na uchu odpovídajících postiženému místu na těle. Ucho totiž představuje úžasný mikrosystém, na kterém se nachází všechny orgány a části našeho těla. Bolestivé místo na těle se skoro vždy projeví bolestivým místem na uchu. Při léčbě bolesti aurikuloterapií se nejvíce osvědčuje aplikace dlouhodobě působících mikrojehliček - trvalek. Malé píchnutí vystřídá pocit tepla v uchu, který se v průběhu několika minut rozplyne. Jehličky zůstávají v uchu často i několik týdnů nebo měsíců a nečiní svému nositeli žádnou bolest. Vlastně o nich většinou ani neví. Zajímavostí je, že pokud je jehlička píchnutá na správné místo, tak i po odpadnutí náplasti, kterou je přelepená v uchu drží dále a naopak když uchu „nesedne“, v průběhu několika málo dní vypadne i když je náplast stále na místě...

Další metodou zlepšující místní prokrvení a také pohyb čchi je baňkování a moxace. Při prvním se prokrvení zlepšuje vlivem vakua a podtlaku vytvořeného v baňce působením ohně(spálením kyslíka) a případným pohybováním baňky(masáží), při druhém prohřátím postiženého místa pelyňkem.

Nemusí to být jenom lék, který pomůže od bolesti, dávné léčebné metody to dokážou stejně dobře a bez nežádoucích účinků.

MUDr.Marek Majerčík Dr.Ac.

 
 
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.80 (5 hlasů)